Ako by si charakterizoval terén pri Lučenci ?

Keď som bol prvý krát obhliadnuť terén, prekvapil ma pomerne dobrou priebežnosťou. Vo všeobecnosti je mierne zvlnený až plochý, ale brázdia ho pomerne hlbšie pokrútené erózne údolia a ryhy. Kopcovité časti sú však „behateľné“ a strmšie svahy rýh sú zase krátke. Nájdu sa však aj miesta s terénnymi detailmi. Pomerne hustá sieť ciest a približovacích liniek pre ťažbu dreva. Podklad je pomerne tvrdý a celkovo terén nekladie veľký odpor, takže môžeme očakávať priemery na kilometer blížiace sa Záhoriu. Les je prevažne kompaktný a dobre priebežný, občas so zníženou viditeľnosťou, čo môže sťažovať orientáciu. Paseky a hustníky zaberajú menšiu časť priestoru.

Čo môžeš prezradiť o tratiach ?

Snažil som sa z daného terénu vytrieskať to najlepšie čo môže poskytnúť pre kvalitný long. Priznám sa, že najskôr som ako staviteľ bojoval so špecifikami terénu. Je síce pomerne členitý, ale nie je to typický kontinentálny terén s obiehačkami strmých kopcov. K tomu hustá sieť komunikácií. Ako tu postaviť postupy na voľby? Myslím, že nakoniec sa podarilo nájsť zaujímavé longové postupy s voľbami, vrátane tých „kráľovských“ v hlavných kategóriách. Niekedy by mohla byť výzva pustiť to po čiare a niekedy sa to nemusí oplatiť...  Výzvou bolo tiež postaviť takmer 50 rôznych tratí! V hlavnej mužskej kategórii je na long nezvykle veľa kontrol, ale je to spôsobené až dvoma „motýlikmi“ vloženými kvôli štartovke. Takže chlapi pozor, aby ste si vzali správnu variantu popisov a mapy! V starších veteránskych kategóriách som sa vzhľadom na menšie dĺžky snažil trate previesť aj technickými časťami, aj za cenu toho, že ich to trochu „zmiddlilo“... Kto ma pozná vie, že nie som fanúšikom zbytočne zašitých kontrol, najmä nie na longu, tak som sa to snažil nerobiť druhým... :) Bude to teda o voľbe dobrých postupov a ich dodržaní pri plnej rýchlosti a vhodnom pribrzdení v technickejších pasážach, kde sa dajú spraviť chyby z nepozornosti a z únavy. Ale to už som prezradil dosť, tak už ani slovo... :)

Na tohtoročných MSR, ktoré boli zatiaľ organizované (šprint a middle) sa pretekári do predpokladaných časov nezmestili. Zvládnu to na MSR long ? :) Tvoji adepti na víťazstvo v Elite ?

Tým, že sú to spojené majstrovstvá spolu s Maďarskom, myslím, že konkurencia bude veľmi vysoká a očakávajú sa veľmi kvalitné výkony. Inak s maďarskou častou organizácie sme mali veľmi úzku spoluprácu, obiehali a často konzultovali trate. Stále sa im zdali krátke , takže najmä elitné trate som niekoľkokrát predlžoval až ku konečným, takmer 16 km v mužskej elite. Keď už som si myslel, že je dielo viac menej hotové, prišli mi od maďarského kontrolóra 3 husto popísané strany textu pripomienok a návrhov takmer ku každej trati! Bol som najskôr trochu v šoku , ale boli to prevažne detaily a ľahko splniteľné pripomienky a hlavne k dobru veci. To všetko svedčí o tom, že maďarom extrémne záleží na tom, aby ich vrchol sezóny prebehol v maximálnej kvalite.

Čo sa týka smerných časov, verím, že sme sa zhruba trafili. A ak by náhodou nie, odkazujem na vtipný článok v súvislosti s „trochu prešvihnutými“ časmi na minulotýždňovej MČR klasike na O-news :)

https://o-news.cz/hustnik-cesti-orientaci-se-velmi-zhorsili/

Som zvedavý na súboj našich s najlepšími maďarskými pretekármi. Napríklad 26 ročný maďarský reprezentant Áron Bakó skončil v oboch lesných disciplínach na tohoročných majstrovstvách sveta do 50. miesta, čo je veľmi solídny výkon. Z našich eliťákov by terén mohol vyhovovať najmä rýchlym bežcom, ako Tomi Mušinský či Duško Sláma. Paliho Bukováca toho roku prenasledovala smola a dáke zranenia, ale vyzerá, že už je v dobrej forme a určite si bude chcieť napraviť chuť. Samozrejme aj Mišo Krajčík a z mladších pretekárov Martin Jonáš. Medzi favoritov určite patrí aj Jakub Chupek, ktorý je toho roku vo výbornej forme a v kopcovitejších častiach trate by mohol uplatniť svoju bežeckú silu. V štartovke nevidím Davka (pozn. medzičasom sa Davo prihlásil), ale ak by sa prihlásil, určite by mladších súperov dobre ponaháňal ;) Ktorémukoľvek zo spomenutých by to mohlo cinknúť. Ak som na niekoho zabudol, tak sa ospravedlňujem a kajám...

V ženskej elite fakt neviem. Na babách si všímam iné veci ako výkon :) Ale potešilo ma, že v slovenskej štartovke vidím mladú mamičku Katku Lamiovú, ktorá bola minulé roky vo vynikajúcej forme. I keď má teraz iste iné priority, som zvedavý na jej návrat ;)

A ešte jedna posledná otázka, donesieš na preteky aj tvoj fajný med ? :)

Áno, nejaký Brdársky med z júlového vytáčania ešte mám a záujemcom rád prinesiem :) Mám aj limitované množstvo vydareného neskorého augustového medu, kedy kvitli už len lúčne bylinky ako materina dúška..., ale ten asi len v menších baleniach ako ochutnávku pre dobrých kamarátov... :)

Ukážky mapy: